dreamstimemaximum_3379556
Dlaczego optymizm jest tak ważny podczas nauki języka obcego?
Listopad 8, 2016
dreamstimemaximum_57989535
By mówić trzeba rozumieć – ucz się, nie wkuwaj na pamięć!
Listopad 8, 2016
Pokaż wszystkie

Odkryj żywy język – podróżuj, ucz się i pracuj

dreamstimemaximum_51624298

Odkryj żywy język – podróżuj, ucz się i pracuj”

Na pewno nie raz spotkałeś się z opinią, że żaden kurs, szkoła, ani indywidualne lekcje z nauczycielem nie wygenerują u ciebie takiej swobody w posługiwaniu się językiem obcym, jak wyjazd za granicę i konieczność ciągłego mówienia np. po angielsku. Fakt, że w wielu krajach na świecie powstały już polskie dzielnice wcale nie musi dla ciebie oznaczać porażki, gdyż dla młodych umysłów przygotowano o wiele bardziej atrakcyjne propozycje. Oczywiście najprościej było by udać się po prostu w podróż, ale nie każdy ma tyle odwagi, by to zrobić oraz by od razu rzucić się na głęboką wodę – w końcu poczucie, że można skomunikować się z drugim człowiekiem, nawet w sprawie najbardziej podstawowych elementów codzienności, jest sporym komfortem psychicznym dla kogoś, kto poznaje języki obce.

Ruszając w podróż
Podróżując po obcych kulturowo i językowo krajach można bardzo wiele nauczyć się jeśli chodzi o czysto praktyczne użycie słownictwa i budowanie z niego swoich wypowiedzi. Nawet dbając o najbardziej podstawowe potrzeby, jak jedzenie, nocleg, czy pomoc w razie wypadku, trzeba zdać się tu wyłącznie na siebie, gdyż tego typu wyprawy mogą zaprowadzić nas w różne miejsca, nierzadko wybierane czysto spontanicznie lub przez los. Dookoła sami miejscowi, czasem trzeba zapytać o drogę, innym razem poprosić o wskazówki na temat czegoś, co gadżety elektroniczne nie są w stanie nam wyjaśnić. Cóż… wymaga to wiele odwagi, ale mając przy sobie kogoś z kim można zdobyć świat, taki wariant nauki języka wydaje się być najbardziej słuszny.

Amerykańskie kampusy

Będąc studentem masz naprawdę wiele przywilejów, w tym także i ten związany z dostępem do atrakcyjnych możliwości rozwijania swoich umiejętności językowych. Oczywiście na uczelni zostanie ci zapewne zapewniony lektorat na poziomie, na którym skończyłeś poprzedni stopień edukacji, jednak o wiele atrakcyjniejsze rzeczy możesz robić… w wakacje. Amerykańskie kampusy to od wielu lat świetna okazja by nie tylko oswoić się z rozumieniem i posługiwaniem językiem angielskim, ale i aby poznać nowych ludzi z całego świata oraz kulturę, w której żyją. Po wszystkim można wybrać się w podróż po USA, a na koniec spokojnie wrócić na uczelnie i nowy rok akademicki.

Jak to działa? Studenci z krajów należących do programu, w porozumieniu z amerykańskimi campami zostają wybrani przez ich właścicieli. Jest rozmowa przez internet, zdobycie wizy z pomocą opiekuna programu, potem lot za ocean i 2 miesiące pracy na letnich obozach dla dzieci (płatne 2 miesiące). Przelot w obie strony i wyżywienie opłacone. Nocleg na czas pracy zapewniony. Wiza do końca września – więc można albo wrócić od razu do Polski, albo wynająć samochód i zwiedzić ładny kawałek Ameryki. Taka nauka angielskiego to przecież czysta przyjemność, prawda?

Program AuPair

Kolejny program dla młodych i poszukujących swojego miejsca w świecie osób, które stawiają zarówno na indywidualny rozwój osobisty, jak i na doskonałe posługiwanie się językiem obcym. Szczegóły programów różnią się w zależności od tego, kto je organizuje, jednak krajów, które do niego należą jest naprawdę wiele i rozsiane są po całym świecie. W zależności od tego, jakim językiem chcesz się posługiwać, możesz wybrać Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzięki tej możliwości wyjechać do USA.

Jak to działa? Za kieszonkowe i opłacony przelot w obie strony (oraz gwarancję noclegu, wyżywienia) jedzie się do zagranicznej rodziny, aby przez minimum 6 miesięcy opiekować się znajdującymi się w niej dziećmi. Mamy godziny pracy, czas wolny i obowiązki. A każdy weekend możemy robić co się nam podoba. Oczywiście znajomość angielskiego lub innego języka jest tu wymagana, jednak możliwość obcowania z żywym językiem na miejscu o niebo lepiej wpływa na zdolność jego przyswajania. Czy warto? Oczywiście!